Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocukluk döneminde ağız bakım alışkanlıkları henüz tam oturmadığı için birçok çürük vakasıyla karşılaşılabilmektedir.

Çocukluk döneminde ağız bakım alışkanlıkları henüz tam oturmadığı için birçok çürük vakasıyla karşılaşılabilmektedir. Süt dişlerinin tedavileri yetişkin dişlerden farklılık göstermektedir. Bununla beraber çocukların ilk diş hekimi deneyimlerinin iyi geçmesi yetişkin döneminde de düzenli ve doğru ağız bakım alışkanlıkları edinmesi açısından önem taşımaktadır. Çocukluk döneminde gerçekleştirilen koruyucu işlemler çürük oluşumunu engelleyebileceği gibi çocuğun diş hekimine karşı pozitif düşünce geliştirmesi açısından önem taşımaktadır.

Çocukluk döneminde ağız bakım alışkanlıkları henüz tam oturmadığı için birçok çürük vakasıyla karşılaşılabilmektedir. Bu dönemde ağız içerisinde yer alan süt dişleri her ne kadar zaman içerisinde yerlerini daimi dişlere bırakacak olsalar da; çürük durumunda oluşan ağrı veya durumun ilerlemesiyle meydana gelen iltihabın sebep olduğu yüzdeki şişlikler çocukta huzursuzluğa neden olur. Süt dişlerinin tedavileri yetişkin dişlerinden farklılık gösterir.

Çocukluk dönemi birçok alışkanlığı edindiğimiz ve devam ettirdiğimiz önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemde kazanmış olduğumuz iyi alışkanlıklar yetişkinlik dönemlerimizde bizlere pozitif sonuçlarla geri dönmektedir. Bu dönemde kazanılan en önemli alışkanlıklarımızdan biride öz bakım uygulamalarıdır. Öz bakım uygulamalarından ağız bakımı maalesef geçmişte birçok ebeveyn tarafından üzerinde durulmaması günümüzde ciddi ağız ve diş problemi yaşayan çok sayıda bireyin yetişmesiyle sonuçlanmıştır. Günümüz ebeveynlerinin ağız bakımı konusunda yüksek bilince sahip olmaları sayesinde bu durum yavaş yavaş değişmektedir.

Tabii ki bu dönemde çocukların ilk diş hekimi deneyimlerinin iyi geçmesi de yetişkin döneminde düzenli ve doğru ağız bakım alışkanlıkları edinilmesi açısından önem taşımaktadır. Sonuç olarak çocukluk döneminde gerçekleştirilen koruyucu işlemler çürük oluşumunu engelleyebileceği gibi çocuğun diş hekimine karşı pozitif düşünce geliştirmesi açısından önem taşımaktadır.

A2 Dent Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP