Lamina - Yaprak Porselen - Kompozit

Lamina - Yaprak Porselen - Kompozit

Beyazlatma işlemi dışında kişide estetik bir gülüş oluşturmak adına farklı uygulamalar da yapılabilmektedir.

Beyazlatma işlemi dışında kişide estetik bir gülüş oluşturmak adına farklı uygulamalar da yapılabilmektedir. Bunlar porselen lamina (yaprak) kaplamalar, zirkonyum kaplamalar, full porselen kaplamalar ve metal destekli porselen kaplamalar olarak çeşitlilik göstermektedir. Kişiye hangi uygulamanın daha sağlıklı olacağı hekim tarafından değerlendirildikten sonra hasta ile ortak karar verilerek uygulamaya geçilir.

Beyazlatma işlemi dışında kişide estetik bir gülüş oluşturmak adına farklı uygulamalar da yapılabilmektedir. Özellikle son yıllarda dişlerindeki yapısal bozukluklardan dolayı gülüşünden memnun olmayan bireyler lamina uygulamalarını tercih etmektedirler. Lamina uygulamaları genellikle yaprak porselen veya kompozit dolgu malzemesi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Yaprak porselen uygulamalarında dişin yapısından ya hiç ya da çok az aşındırma yapıldıktan yoksa özel ölçü tekniği ile ölçü alınır. Sonrasında laboratuvardan hazır şekilde gelen yaprak porselenler özel yapıştırıcılar ile diş yüzeyine yapıştırılır. Hassas bir uygulama olmasına rağmen doğru vaka seçiminde uzun dönemli başarılı sonuçlar vermektedir.

Bir diğer yöntem ise kompozit dolgu materyali ile gerçekleştirilen lamina uygulamaları olup; bu teknikle yapılan uygulamalar tek seansta tamamlanmaktadır. Bu yöntemin en önemli dezavantajı uygulamadan sonraki birkaç yıl içerisinde meydana gelebilecek olan renklenme riskidir. Maliyet olarak ise yaprak porselen uygulamalarından daha hesaplıdır.

A2 Dent Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP