Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

Muayene sonrasında çürük tespit edilen dişlere gerekli tedaviler gerçekleştirilir.

Muayene sonrasında çürük tespit edilen dişlere gerekli tedaviler gerçekleştirilir. Dişin derin tabakalarına ilerlememiş, dişte herhangi bir ağrı şikayetine yol açmamış veya röntgende iltihap bulgusu tespit edilmeyen çürükler direkt dolgu ile tedavi edilebilirler. Bunun dışında dolgu öncesinde kanal tedavisi gerekmektedir. Dişteki ağrı şikayetine veya iltihap bulgularına göre kanal tedavisi tek seansta bitebildiği gibi birkaç seans da sürebilmektedir.

Kliniğimizde hem estetik hem de sağlık açısından yüksek kalitede beyaz dolgu, kompozit dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Kullanılan ürünlerin kalitesi süre ve tedavi bakımından önem taşımaktadır.

Kliniğimizde muayeneleri sırasında çürük tespit edilen hastalarımız mevcut durumları ile ilgili olarak bilgilendirilmektedirler. Diş çürüğü birçok toplumda yaygın olarak görülen; biyolojik, fiziksel, ekonomik, sosyal ve psikolojik etkileri olan bir hastalıktır. Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır. Ağızda bulunan çürük yapıcı bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına neden olmaktadırlar. Diş sert dokuları olarak bahsedilen dokular; mine, dentin ve sement dokularıdır ve bu dokular yoğun şekilde mineralizedir, kolay bozunmazlar fakat söz konusu etkenlerin varlığında diş inorganik yapısı zarar görür ve bu sert yapı iyon kayıpları sonucu yumuşamaya başlar. Buna demineralizasyon (dekalsifikasyon) süreci adı verilmektedir. Diş minesinde bu sürecin başlaması için kritik pH 5,5’tir, bunun altındaki değerlerde demineralizasyon başlar.

Dişin derin tabakalarına ilerlememiş, dişte herhangi bir ağrı şikâyetine yol açmamış veya röntgende iltihap bulgusu tespit edilmeyen çürükler direkt dolgu ile tedavi edilebilirler. Bunun dışındaki vakalarda farklı tedavi seçenekleri ile birlikte dolgu uygulaması gerçekleştirilebilmektedir.

Kliniğimizde yapısal bütünlüğü bozulmuş dişlerin tedavilerinde dişin doğal rengi ile bütünlük sağlayan aynı zamanda insan sağlığına herhangi bir zararı olmayan kompozit dolgu malzemeleri kullanılmaktadır.

A2 Dent Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP