Endodonti

Endodonti

Endodonti diğer adıyla kanal tedavisi, bir dişin enfekte olmuş diş özünün (pulpa) çıkarılarak

Endodonti diğer adıyla kanal tedavisi, bir dişin enfekte olmuş diş özünün (pulpa) çıkarılarak, dişin dezenfekte edilmesi ve yeniden dolgu ile kaplanmasıdır. Dişlerin kırık ya da çürük gibi nedenlerle iltihaplanması sonucunda, dişi kurtarmak amacıyla kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisine erken başlamak son derece önemlidir. Çünkü ağrıyan diş uzun süre ihmal edildiğinde çevre dokulara enfeksiyon yayılır ve diş kaybedilebilir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır ?

Kanal tedavisinin yapılma nedeni genellikle derin çürükler ve diş kemiğinde çatlak oluşmasıdır. Dişin iyileşemeyecek kadar zarar gördüğü durumlarda, dişin korunmasını sağlamak için pulpa kısmı çıkarılır. Kanal tedavisinin en büyük avantajı ölü dişi kurtarmak ve dişin kemik yapısını kaybetmemesini sağlamaktır. Kanal tedavisini gerektiren bazı belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

Çiğneme sırasında şiddetli ağrı

Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet

Diş renginin kararması

Yakındaki diş etlerinde şişme ve hassasiyet

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Kanal tedavisinin süresi dişin kaç kanallı olduğuna, dişin bulunduğu yere ve enfeksiyonun şiddetine göre değişmektedir. Eğer pulpada herhangi bir enfeksiyon ya da kist oluşmamışsa bir seansta bitebilir. Genellikle enfeksiyonlu diş olduğu için tedavi 2 seans sürmektedir. Kanal tedavisinin bir seansı yaklaşık 45 dakikada tamamlanır. Dişlerin ilk seansta çok iyi temizlenmesi gerekir. Kanal tedavisinin 2. seansında kanal içinde bir enflamasyon oluşmamışsa, radyolojik sonuç temiz çıkarsa ve hastanın dişinde herhangi bir duyarlılık yoksa dişin dolgusu yapılarak tedavi tamamlanır.

A2 Dent Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP