Diş Protezi

Diş Protezi

Protezleri kaybedilen dişlerin, fonksiyonlarının hastaya kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Hastadaki dişsizlik durumuna göre

Protezleri kaybedilen dişlerin, fonksiyonlarının hastaya kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Hastadaki dişsizlik durumuna göre hareketli, sabit veya implant destekli olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Hareketli protezler tam dişsizlik veya kısmi dişsizlik durumunda hastaya uygulanan; özellikle gece, ağız dışında bırakılması önerilen protez tipleridir.

Sabit protezler diş destekli olabildiği gibi implant destekli de olabilmektedir. Uygun destek miktarının mevcut olduğu durumlarda sabit protezler (kaplama) yapılabilmektedir.

Diş protezleri kaybedilen veya artık yeterli fonksiyon göremeyen dişlerin, fonksiyonlarının hastaya kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Hastadaki fonksiyon kaybına sebep olan durumun ortadan kaldırılması için yapılacak protezler hareketli veya sabit olarak sınıflara ayrılabilmektedir.

Hareketli protezler tam dişsizlik veya kısmi dişsizlik durumunda hastaya uygulanan; hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkartılabilen ve temizliği düzenli olarak hasta tarafından gerçekleştirilen protez tipleridir. Günümüzde hareketli protezlerin fonksiyon sırasında tutuculuğunu artırabilmek adına kişinin doğal dişlerinden veya tam dişsizlik durumunda çene kemiğine az sayıda yerleştirilen implantlardan yararlanılmaktadır.

Sabit protezler ise hastaya hekim tarafından çene ilişkilerine uyumlu olarak yerleştirildikten sonra, hastanın kendi doğal dişleriymişçesine kullandığı protez tipleridir.  Sabit protezler diş destekli olabildiği gibi implant destekli de olabilmektedir. Bazı durumlarda çürük veya travma gibi sebeplere bağlı olarak fonksiyon kaybına uğrayan tek dişlerin, yapısal dayanıklılığının artırılması için farklı yapılardaki malzemeler ile kaplanmaları da yine sabit protez uygulamalarına dahildir. Uygun durumlarda çoklu diş eksiklikleri doğal dişlerden destek alınarak tamamlanabilmektedir. Bunun dışında yeterli diş desteğinin bulunmadığı vakalarda sabit protezler kişinin ihtiyacına göre uzman hekim tarafından belirlenen sayıda yerleştirilen implant desteği ile sağlanmaktadır.

A2 Dent Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP